Soutěže a olympiády 2018-2019

Požární ochrana očima dětí a mládeže

 
 

Kateřina Jombíková z 9. B letos ve velkém úročí svůj literární talent a válcuje jednu soutěž za druhou. Také v soutěži POODM se umístila se svou povídkou „Temný den“ v okresním kole na 1. místě, v krajském kole na 1. místě a v celorepublikovém finále na neuvěřitelném 1. místě! Kačka má poslané ještě další slohové práce v jiných soutěžích, tak uvidíme, zda i v nich se probojuje na první příčky. Kačce děkujeme za vzornou reprezentaci školy v českém jazyce a přejeme mnoho úspěchů a snad i zdařilé pokračování v tomto směru na střední škole.

Voda pro život

 
 

Velkého úspěchu dosáhla naše škola v celostátní výtvarné a literární soutěži Voda pro život, ve které se žákyně Karolína Heinzke z 6. A se svou básní „Ale co děti v Africe!“ umístila na krásném druhém místě a Kateřina Jombíková z 9. B s básní „Slzy jako kapky deště“ dokonce dosáhla příčky nejvyšší a tuto soutěž ve své kategorii vyhrála. Úspěch je o to větší, že soutěže se zúčastnilo nejméně 80 škol a porota vybírala z více než 700 prací. Ceny pak našim žákyním předávala 1. náměstkyně primátora statutárního města Opavy Bc. Hana Brňáková. Děvčatům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy

Pojmenuj si svůj autobus-trolejbus

V soutěži „Pojmenuj si svůj trolejbus-autobus“ jsme se stali nejúspěšnější opavskou školou. Z 10 nových vozů MDPO hned 3 budou jezdit se jmény a obrázky našich žáků – „Měšťáček“ Jakuba Martináka z 6. A, „Duhovník“ Veroniky Víchové z 6. A a „Čarobus“ Karolíny Heinzke z 6. A.

Okresní kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů

V pátek 17. 5. se naši cyklisté stali vicemistry okresu, když je po napínavém boji předstihly jen zkušené Bolatice. Borci a borkyně byli při focení velmi plaší, podařilo se nám je zastihnout pouze v šatně při převlékání...

Okrskové kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů

V úterý 7. května zvítězil náš cyklistický tým přesvědčivým způsobem v soutěži opavských základních škol. V hlavních rolích Karolína Neugebauerová, Natálie Skácelová, Michal Neugebauer a Martin Vajda.

Funny English Day

29. 3. se zúčastnilo čtyřčlenné družstvo našich žáků, vybraných z pátých tříd, soutěže FED na ZŠ Vrchní. Letos se přihlásilo do této soutěže 21 škol z celého okresu. O to více nás těší 3. místo, které získalo naše družstvo.

Žáci: Samuel Češla 5.A, Pavel Drtil 5.B, Petr Sajaš 5.B, Petr Binar 5. C

Blahopřejeme!

Krajské kolo olympiády v jazyce ruském

V pondělí 18. března se žákyně 9. A Natálie Skácelová opět zúčastnila krajského kola Ruské olympiády. V konkurenci ostatních účastníků z celého kraje obsadila krásné 4. místo se ztrátou pouhého 1,5 bodu.

Navíc si zaslouženě odnesla uznání poroty za ústní projev. Gratulujeme.

Olympiáda v ruštině

Dne 26. února 2019 proběhlo školní kolo olympiády v ruštině. Soutěže se zúčastnili žáci 8. a 9. ročníků.

Všichni účastníci byli velice dobře připraveni a prokázali, že jsou schopni porozumět běžnému textu v ruštině, sami plynule mluvit a také vést rozhovor s učitelem.

Po těžkém rozhodování poroty bylo rozhodnuto o tomto pořadí:

 1. Natálie Skácelová 9. A (postup do krajského kola)
 2. Zuzana Řemelková 8. B
 3. Daniel Fládr 9. A

ChemQuest 2019

Soutěžní tým, ve složení Eliška Čiržová, Dominik Heiser a Matěj Mušík z 9. B, se zapojil do soutěže ChemQuest 2019. Úkolem je natočit a sestříhat video libovolných chemických pokusů – letos na téma: Chemie a barvy. Držíme palce, ať se líbí.

Chemická olympiáda

Po odevzdání teoretické části řešené doma a školní praktické části, se v pondělí 11. 2. konalo školní kolo chemické olympiády. Úspěšnými řešiteli jsou Sabina Šindlářová z 8. B a Dominik Werdich z 8. A. Oběma gratulujeme k postupu do okresního kola, které se bude konat 1. 3. na ZŠ E. Beneše.

Dějepisná olympiáda

Letos proběhlo již 48. kolo Dějepisné olympiády. Tentokrát na velmi široké téma s názvem „Za poznáním, za obchodem i za prací aneb Cesty jako tepny civilizace“. Přestože se otázky týkaly událostí z naší historie od doby Franské říše až po Průmyslovou revoluci, vedli si naši žáci velmi dobře. Nejlépe své znalosti zúročily dívky z deváté třídy. Na 1. místě se ve školním kole umístila Kateřina Jombíková z 9. B, která se zároveň v okrese umístila na velmi slušném 9. - 10. místě, druhá skončila Natálie Skácelová z 9. A a třetí Markéta Seichterová z 9. A. Všem třem dívkám gratulujeme.

Recitační soutěž 6.-9. tříd

Dne 5. 2. 2019 se uskutečnilo školní kolo recitační soutěže vyššího stupně, do kterého bylo vybráno 13 nejšikovnějších recitátorů z 6. až 9. ročníku. Všichni účastníci předvedli velmi dobré výkony, ale nejlépe se umístili v mladší kategorii: 1. Veronika Víchová z VI. A, 2. Adam Dudys z VI. A, 3. Kateřina Krejčí z VI. A a Martin Svoboda ze VII. B. Ve starší kategorii vyhrál Vojtěch Rektorys z IX. B a skvělý výkon předvedla také Vanda Smijová ze stejné třídy. Všem výhercům blahopřejeme a postupujícím do okrskového kola držíme palce, aby předvedli co nejlepší výkon.

Recitační soutěž 4.-5. tříd

V pondělí 4. února 2019 se konalo školní kolo recitační soutěž žáků 4. a 5. tříd.

Porota byla postavena před nelehký úkol. Musela vybrat z 20 velice dobře připravených recitátorů ty nejlepší.

Nakonec byla vybrána tato čtveřice nejúspěšnějších:

 1. David Vojtíšek (5. A)
 2. Ondřej Halama (4. C)
 3. Nela Kusynová (4. C) a Viktorie Drašáková (4. B)

Poděkovat za svědomitou přípravu musíme všem zúčastněným, kterými jsou:

4. A - Nela Žídková, Petra Prášilová, Nikol Műllerová, Valerie Víchová

4. B - Anna Kroutilová, Tereza Němčíková, Aneta Boháčová, Viktorie Drašáková

4. C - Ondřej Halama, Ondřej Kalus, Nela Kusynová

5. A – Lukáš Červeňák, Veronika Čechová, David Vojtíšek

5. B – Anežka Trulejová

5. C – Lukáš Buda, Nela Hendrychová, Lukáš Evják, Barbora Kopáčková

ŠKOLNÍ KOLO OLYMPIÁDY V ANGLICKÉM JAZYCE

18.1.2019, kategorie I. A

Umístění

Body

Jméno

 

1.

39

Marek Samel

2.

28,5

Nela Sučanská

3.

28

Tomáš Hejhal

4.

23,5

Beáta Boháčová

5. – 8.

 

K. Neugebauerová, A. Pacholská,

V. Hranoš,

Š. Lihotský

 

18.1.2019, kategorie II. A

Umístění

Body

Jméno

 

1.

48

Vojtěch Rektorys

2.

44

Kateřina Jombíková

3.

40

Jiří Zapletal

4.

38

Natálie Skácelová

5. – 10.

 

J. Němec,

M. Valeček,

A. Slivková,

S. Bokišová,

S. Šindlářová,

A. Kotalová

Lucie Šindlářová získala 1. místo v literární soutěži v krajském kole

Lucie Šindlářová z 9. B získala 1. místo v literární soutěži v krajském kole. Ve čtvrtek 13. 12. 2018 proběhlo v Ostravě slavnostní vyhlášení vítězů krajského kola výtvarné a literární soutěže „Cestování s prarodiči“. V rámci celé republiky ji vyhlásil Tým silniční bezpečnosti ve spolupráci s Policií České republiky. Do soutěže dorazilo více než 150 děl a výběru nejlepších prací se zhostila komise složená ze soudního znalce v oboru výtvarného umění, vedoucího odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a komisařky oddělení tisku a prevence. Literární část soutěže vyhrála Lucie Šindlářová a výborně se umístily také Kateřina Jombíková, která získala čtvrté místo a Eva Uhrová na místě pátém. Všechny tři oceněné dívky jsou ze třídy 9. B. Zážitkem nebylo jen samotné ocenění na policejní služebně, ale také návštěva kriminalistických techniků, kde měli výherci možnost spatřit, ale hlavně osobně si vyzkoušet zajištění otisků prstů na daktyloskopickou kartu a odnést si domů svůj jedinečný otisk. Literární práce Lucky postupuje do republikového finále. Všem třem děvčatům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

 

Olympiáda z Čj 2018 - školní kolo

V úterý 4. 12. 2018 proběhlo školní kolo olympiády z jazyka českého, kterého se zúčastnili vybraní žáci osmého a devátého ročníku. Přes náročnost soutěže si tentokrát všichni žáci vedli velmi dobře a ukázali, že si umí poradit i se složitějšími úkoly, které je v testu čekaly. Olympiáda trvala dvě hodiny a skládala se ze dvou částí – mluvnické a slohové. Nejlépe se umístily dívky z devátého ročníku: 1. Markéta Seichterová, 2. Natálie Skácelová a 3. Kateřina Jombíková.  První dvě jmenované pak budou naši školu reprezentovat v okresním kole.

 1. Seichterová Markéta, 9. A                   33,5 b
 2. Natálie Skácelová, 9. A                         32 b
 3. Kateřina Jombíková, 9 .B                       29 b
 4. Vojtěch Rektorys, 9. B                            28 b

      Michaela Evjaková, 9. A                         28 b

 1. Simona Bokišová, 9. A                            27 b

      Adéla Kotalová, 8. B                                27 b

Další zúčastnění v abecedním pořadí: Binar Tadeáš – 8.B, Bohuslav David – 8.A, Hais Denis – 9.A, Marcinčinová Anna – 9.A, Müllerová Kristýna – 9.B, Seeman Jan – 8.A, Scheidel Martin – 8.A, Slivková Adéla – 9.A, Šindlářová Lucie – 9.B, Šindlářová Sabina – 8.B, Vinckerová Kristýna – 8.A, Vyležík Lukáš – 8.C

 

Astronomická olympiáda

Dne 14. 11. 2018 proběhlo školní kolo Astronomické olympiády. Zúčastnilo se jí 19 žáků, z nichž 14 postoupilo do krajského kola. Jsou to tito úspěšní řešitelé. Za kategorii 8. a 9. ročník: Jan Seemann, Sabina Šindlářová, Martin Scheidel. Za kategorii 6. a 7. ročník: Jakub Martinák, Beáta Klimešová, Ondřej Huťa, David Binar, Kristýna Ryparová, Amálie Burdová, Klára Rončková, Adriana Havlíčková, Karolína Heinzke, Alexandr Vodák, Karolína Foltýnová.

 

Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR

Na začátku listopadu proběhlo v 9. ročnících školní kolo soutěže s názvem Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR 2018-2019. Na prvním místě se umístila Simona Bokišová z 9. A, na 2. místě Natálie Skácelová z 9. A a o 3. místo svedli souboj Markéta Seichterová z 9. A, Adéla Slivková z 9. A a Martin Štibraný z 9. B. Toto místo obhájila Markéta Seichterová. Tito tři nejlepší soutěžící postupují do krajského kola, které se bude konat 12. 12. 2018 na SPŠCH v Ostravě.

 

Zůstaň nad vlivem

S radostí oznamujeme, že žákyně naší školy Eliška Čiržová zvítězila v celostátním kole soutěže „Lepší život neexistuje, užij si ten svůj“.  Kampaň „Zůstaň nad vlivem“ upozorňuje na nebezpečí závislostí u dětí a mladistvých.Do této soutěže bylo posláno 5 prací žáků 9. ročníku z naší školy. Většina žáků psala na toto téma úvahu, ale Eliška velmi ráda a krásně fotí, a proto si za svou formu prezentace vybrala fotopříběh a ten odbornou porotu svou originalitou zaujal natolik, že Eliščina práce postoupila v celostátním finále mezi TOP 10 soutěžních příspěvků. Poté po hlasování široké veřejnosti obsadila spolu ještě s jednou soutěžící úžasné první místo. Eliška si pro své ocenění pojede do Brna, kde se bude také účastnit natáčení klipu s profesionálním štábem.

MTB Cross

Ve čtvrtek 27. září proběhl na Stříbrném jezeře v Opavě cyklistický závod MTB Cross. Naši žáci byli velmi úspěšní, kromě vítězství ve štafetě se prosadili i mezi jednotlivci. Vítězové svých kategorií byli Václav Najser, Karolína Neugebauerová a Jakub Mušálek. Michal Neugebauer dojel na 2. místě. Štafeta ve složení Neugebauerová, Mušálek, Neugebauer zvítězila s velkým náskokem před ostatními. Gratulujeme!!!

Stužkonoska modrá

V rámci kulturního festivalu Bezručova Opava se ve středu 19. 9. 2018 uskutečnila recitační soutěž určená pro žáky vyššího stupně opavských ZŠ a nižšího stupně Mendelova gymnázia. V této soutěži jsme v loňském roce dosáhli velkého úspěchu, kdy Kateřina Jombíková zvítězila a Martin Svoboda se umístil na krásném třetím místě. Letos se oba naši žáci zúčastnili opět a ani tentokrát se ve velké konkurenci neztratili. Martin porotu zaujal svým sebevědomým projevem při recitaci básně Bulata Okudžavy - Člověk z blankytu a Katka se dokonce opět umístila na oceněných místech, kdy získala za svou procítěnou recitaci básně Raport Fráni Šrámka krásné třetí místo. Tuto soutěž pořádá Památník Petra Bezruče v Opavě při příležitosti výročí narození slavného opavského básníka.